Kot delovni preizkus ocenjuje značajsko stabilnost, vzdržljivost, korektno zgradbo, sposobnost voha, željo po delu, pogum in učljivost. Je eden od najzahtevnejših in najstarejših programov šolanja psov. Razvil se je iz praktične uporabe psov pri delu policije ter iz različnih delovnih preizkusov, ki so se uporabljali za ocenjevanje vzrejne vrednosti določenih pasem.
IPO program igra pomembno vlogo v vzreji delovnih pasem, saj lahko z njim ugotavljamo delovno in telesno sposobnost psa… Vodnik s šolanjem IPO programa omogoči psu, da kljub izgubi svoje namembnosti zaradi tehnološkega razvoja, opravlja delo za katero je bil v preteklosti vzrejen. S tem pa poskrbi za: socializacijo, vzgojo, reden stik s človekom, psihološki razvoj, zadosti njegove potrebe po gibanju in s tem zaposli psa.
Program je sestavljen iz treh disciplin, sledenja, poslušnosti in obrambe. Poteka na treh težavnostnih stopnjah: IPO-1, IPO-2 in IPO-3. Tri raznolike discipline vnašajo pestrost v samo šolanje, prav tako pa prikažejo vse kvalitete določenega psa. Kompleksnost preizkusa in raznolikost disciplin postavita v ospredje značajsko boljšega psa.
Zaradi zahtevnosti programa niso vsi psi in vse pasme primerne za šolanje programa IPO. Pasme delovnih psov so tiste, ki so primerne za šolanje IPO programa, mednje pa spadajo: nemški ovčar, belgijski ovčar, rotweiler, veliki šnavcer, doberman, nemški bokser…
Primeren pes za šolanje programa IPO je tisti, ki ima za delo potrebne nagone in značajske lastnosti. Pes, primeren za ta šport, mora posedovati dobro izražen nagon plena, željo po sodelovanju, samoiniciativnost, notranjo trdnost in psihično stabilnost. Plašni, boječi in psi brez nagona plena ter želje po sodelovanju, niso primerni za šolanje programa IPO.
Velik pomen pri šolanju IPO programa pa imata tudi vodnik in način šolanja psa. Vodnik mora že v zgodnjem razvoju pravilno ravnati s psom in poskrbeti, da že mladička pravilno usmerja v določenih nagonih ter da ustvari dobro medsebojno vez s psom.
IPO šport poteka na treh težavnostnih stopnjah: IPO-1, IPO-2 in IPO-3.
Za IPO-1 mora biti pes star vsaj 18 mesecev in prestati test značaja pred sodnikom. Pogoj za opravljanje izpita po programu IPO-1 je tudi opravljen izpit B-BH. Pes mora prikazati vodljivost brez vrvice, sedi in prostor v gibanju, prosto prinašanje predmeta ter prinašanje predmeta čez skakalnico in palisado in vajo naprej z uleganjem. Temu sledi tudi vaja odlaganja. Pes mora biti sposoben izdelati minimalno 300 korakov dolgo in 20 minut staro vodnikovo sled z dvema predmetoma. Pri vajah obrambe pa mora prikazati iskanje in oblajanje markerja, ustavljanje na pobegu in napad na psa med čuvanjem ter prestati preizkus poguma, bolj poznan pod imenom »kontra«.
Za IPO-2 mora biti pes star vsaj 19 mesecev in imeti opravljen IPO-1, prav tako mora prestati test značaja pred sodnikom. Vaje vodljivosti brez povodca so enake vajam po programu IPO-1, dodana je le vaja stoj v gibanju. Pes mora biti sposoben izdelati minimalno 400 korakov dolgo in 30 minut staro tujo sled z dvema predmetoma. Pri vajah obrambe pa mora prikazati zahtevnejše iskanje in oblajanje markerja, ustavljanje na pobegu in napad na psa med čuvanjem, zaporedno spremstvo in napad na psa med njim ter prestati preizkus poguma, bolj poznan pod imenom »kontra«. Vaje so težje, od psa pa zahtevajo boljšo fizično pripravljenost in boljšo kontrolo.
Za IPO-3, ki je najvišja stopnja, mora biti pes star vsaj 20 mesecev in imeti opravljen IPO-2, prav tako mora prestati test značaja pred sodnikom. Vaje vodljivosti brez povodca so enake vajam po programu IPO-2, vaji prostor in stoj v gibanju se izvaja v teku. Dobra poslušnost po programu IPO-3 je lep prikaz partnerstva med človekom in psom. Pes mora biti sposoben izdelati minimalno 600 korakov dolgo in 60 minut staro tujo sled s štirimi koti in tremi predmeti. Pri vajah obrambe pa mora prikazati zahtevnejše iskanje in oblajanje markerja, ustavljanje na pobegu in napad na psa med čuvanjem, zaporedno spremstvo in napad na psa med njim ter prestati preizkus poguma in ponoven napad na psa med čuvanjem. Vaje so težje, od psa zahtevajo optimalno fizično pripravljenost in popolno kontrolo vodnika nad psom.
Aktivni člani, ki se kinološko udejstvujejo oz. tekmujejo v eni od kinoloških disciplin. Vsi člani→